Jak dobrze wybrać samochód?

3. Typy nadwozia - przegląd


Samochód dla singlaAuto rodzinneOsobówka dla parySamochód ekskluzywnyTanie auto miejskie
Strona główna | 1.Silnik  2.Nowy czy używany  3.Typy nadwozia  4.Wyposażenie dodatkowe samochodu  5.Rejestracja i podatki  6.Koszty użytkowania  | Ranking producentów
R E K L A M A
Zobacz także:
Jest kilka typów nadwozi. Warto mieć świadomość, iż różnią się one wyglądem ale i przede wszystkim funkcjonalnością (ilością miejsca w środku, ilością drzwi i wygodą).
  • sedan - podziel długość samochodu na wyraźne trzy przedziały (idąc od przodu): silnikowy, pasażerski i bagażowy a otrzymasz sedana.
  • hatchback - to nadwozie z drzwiami zamykającymi przestrzeń bagażową. Te trzecie lub piate drzwi zawierają tylne okno i są jednocześnie tylną ścianą.
  • liftback - nadwozie zbliżone wyglądem do hatchback`a. Tutaj jednak tylne drzwi są usytuowane bardziej poziomo. Sprawia to,że tylne drzwi są większe i pozwala to włożyć do bagażnika przez ramę drzwi większe gabarytowo przedmioty(sama pojemność bagażnika jest zbliżona do hatchbacka, a w wielu przypadkach mniejsza).
  • coupe - nadwozie o bardzo opływowej linii, przez co kojarzone ze sportowymi osiągiami (co oczywiście nie zawsze jest prawdą). W samochodach tego typu najcześciej optymalnie podróżują 2 osoby (tylna kanapa, nie daje już pełnego komfortu podróżowania ze względu na małą ilość miejsca na nogi i głowę. Dobre dla młodych ludzi, chcących pokazać się.
  • kabriolet(cabriolet lub potocznie kabrio) - typ nadwozia otwarty. Oznacza to że dach jest składany do specjalnego schowka za siedziskami. Najczęstszą wersją jest kabrio 2 drzwiowe, choć oczywiście występują 4 drzwiowe. Przy otwartym dachu jedyną częścią wystającą ponad bryłę samochodu jest przednia szyba(i czasem zagłówki foteli (co nadaje atrakcyjności tego typu samochodom). Warto pamiętać, że zarówno wsporniki przedniej szyby jak i wystajace zagłówki foteli są specjalnie zaprojektowane by w razie dachowania unieść cały ciężar samochodu, by pasażerowie nie odnieśli obrażeń. W Polskim klimacie ten typ nadwozia nie cieszy się specjalną popularnością gdyż pogoda pozwala wykorzystywać otwartą formę nierzadko tylko 3-4 miesiące w roku.
  • roadster - dwumiejscowe auta o mocno sportowym charakterze, bez stałego dachu(jego dach miękki lub sztywny dach przypinany jest do karoserii, a więc nie jest integralną częścią nadwozia. Ciekawe rozwiązanie dla osób zamożniejszych, chcących kupić sobie kolejny samochód na szybkie przejażdżki.
  • kombi - typ nadwozia o wydłużonej części pasażersko-bagażowej. Występuje w wersji 5-cio drzwiowej. Dobre rozwiązanie dla wieloosobowej rodziny, lub osób przewożących więcej bagażu, nie rezygnujących z osobowych własności auta.
  • minivan (van to jego większy brat do zastosowań komercyjnych) - typ jedno bryłowy o większej pojemności. Zazwyczaj wyposażony w 3 rzędy foteli (przy czym tylne są demontowalne dzięki czemu można zyskać dodatkową przestrzeń bagażową. Minivan jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin 5-7 osobowych.
  • pick-up - typ nadwozia dostawczego samochodu osobowego, charakteryzuje się posiadaniem skrzyni ładunkowej, znajdującej się zaraz za kabiną pasażerską. Przeznaczony bardziej dla osób posiadających potrzeby przewozu większych ładunków, a które nie chcą zrezygnować z transportu o walorach samochodu osobowego. Typ bardzo popularny m.in w Australii.


sedan · kabrio · roadster · kombi · nadwozie typu hatchback · wygląd nadwozi · minivan na zdjęciach · pickupy · samochody coupe · lifback · miejsce na bagaż · przedział pasażerski
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania -> .
Autor dołożył wszelkich starań by opracowanie było zgodne ze stanem obecnym i prawdziwym w dziedzinie wyboru samochodu osobowego,
nie ponosi jednak odpowiedzialności w przypadku błędów i braków na stronach tego serwisu.