Jak dobrze wybrać samochód?

5. Podatek od zakupu pojazdu i koszty rejestracji samochodu


Samochód dla singlaAuto rodzinneOsobówka dla parySamochód ekskluzywnyTanie auto miejskie
Strona główna | 1.Silnik  2.Nowy czy używany  3.Typy nadwozia  4.Wyposażenie dodatkowe samochodu  5.Rejestracja i podatki  6.Koszty użytkowania  | Ranking producentów
R E K L A M A
Zobacz także:
Choć koszty rejestracji z reguły nie bywają wysokie w stosunku do ceny auta, tak podatek jest bardziej odchudzający dla portfela.
Kupno
Jeżeli kupujesz samochód od kogoś, kto nie wystawi Tobie faktury VAT, a sam pojazd jest wart więcej niż 1000 zł, to będziesz musiał zapłacić Podatek od czynności cywilnoprawnych(PCC) w wysokości 2 proc. wartości samochodu. Podatku nie zapłacisz zatem jeśli auto kupujesz u dealera lub w komisie ponieważ taka sprzedaż jest już opodatkowana VAT-em. Jedynymi osobami, które są zwolnione z odprowadzenia podatku są osoby niepełnosprawne kupujące auto na własny uzytek. Reszta nabywców musi sama się zgłosić do Urzędu Skarbowego w przeciągu 14 dni od zawarcia transakcji i złożyć deklarację podatkową na formularzu PCC-3 (a gdy są współwłaściciele należy również wypełnić PCC-3/A.

Rejestracja
Dowód rejestracyjny dla samochodu wraz z kompletem znaków legalizacyjnych i nalepką kontrolną na szybę będzie nas kosztować 170 zł. Gdy nie posiadamy karty pojazdu będzie nas to kosztować dodatkowe 75zł. Samochody zabytkowe będą wymagały specjalnych żółtych tablic (dodatkowy koszt 100zł).
Gdy kupiliśmy auto zarejestrowane wcześniej w tym samym powiecie, posiadające już `białe` tablice (unijne) nie ma konieczności wymiany tych tablic i wnoszenia opłaty. Wymagane jest wtedy przedłożenie tablic w celu zmieny znaku legalizacyjnego tablic.Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania -> .
Autor dołożył wszelkich starań by opracowanie było zgodne ze stanem obecnym i prawdziwym w dziedzinie wyboru samochodu osobowego,
nie ponosi jednak odpowiedzialności w przypadku błędów i braków na stronach tego serwisu.